Zaznacz stronę

Każdy pojazd poruszający się po polskich drogach musi mieć ważne badania techniczne potwierdzające jego sprawność oraz aktualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). OC zapewnia wypłatę odszkodowania osobom trzecim w przypadku wyrządzenia im szkody przez kierowcę. Zdarzają się jednak sytuacje których OC nie pokrywa, np. gdy dochodzi do awarii samochodu i trzeba go holować do najbliższego warsztatu samochodowego. Jak się przed takimi sytuacjami zabezpieczyć? Z pomocą przyjdzie dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne — assistance.

Czym jest assistance?

Assistance to dobrowolne ubezpieczenie gwarantujące pomoc kierowcy w określonych w ramach umowy sytuacjach, np. pomoc techniczną (holowanie samochodu, pomoc w uruchomieniu silnika, naprawa auta), medyczną, prawną czy informacyjną (pomoc telefoniczną, gdzie kierowca zostanie poinformowany o najbliższej stacji paliw czy warsztacie samochodowym). W przeciwieństwie do OC ten rodzaj ubezpieczenia nie jest odgórnie regulowany, co oznacza, że każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe same ustala zakres świadczeń i określa jego cenę.

Jak wybrać odpowiednie assistance?

Decydując się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego nie należy kierować się jego ceną, ale zakresem świadczeń proponowanych przez ubezpieczyciela i dobrać je indywidualnie do swoich potrzeb. Współcześnie, wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych dołącza podstawowy pakiet assistance do obowiązkowej polisy OC nie pobierając przy tym żadnych dodatkowych opłat, niemniej trzeba mieć na uwadze fakt, że zakres usług jest w takim przypadku bardzo ograniczony (np. holowanie samochodu tylko do niewielkiej ilości km), dlatego warto rozważyć poszerzenie tej opcji o dodatkowe świadczenia. Na rynku istnieje wiele pakietów assistance, które różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim zakresem usług. Te najszersze dają największy komfort, zapewniając nie tylko naprawę samochodu, ale także nocleg (jeżeli do awarii doszło w trasie), opiekę medyczną, pomoc prawną, auto zastępcze, a nawet pomoc przy opiece nad dziećmi w sytuacji, kiedy kierowca musi zostać hospitalizowany. Co warte podkreślenia to także fakt, że assistance działa również poza granicami kraju, więc jest to niezwykle korzystne ubezpieczenia dla tych osób, które poruszają się samochodem poza Polską lub planują wyjazd na wakacje. Wówczas istnieje możliwość wykupienia czasowego ubezpieczenia assistance.

Ile kosztuje assistance?

Cena ubezpieczenia jest uzależniona od zakresu jego usług, niemniej podstawowe pakiety assistance  w ramach których kierowca może liczyć na pomoc przy holowaniu samochodu do 100 km na terenie Polski oraz pomoc stricte informacyjną (infolinia) to koszt rzędu 50 zł rocznie. Wraz z rozszerzeniem wachlarza świadczeń, wzrasta  jego cena. Czy warto zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie? Zdecydowanie tak. Assistance to realne zabezpieczenie kierowcy (i jego bliskich) w przypadku zaistnienia niespodziewanych sytuacji. Należy jednak bardzo dokładnie zapoznać się z ofertami różnych ubezpieczycieli (bo może się okazać, że najkorzystniej będzie wykupić cały pakiet OC, AC i assistance) i wybrać ten, który nas najbardziej zadowala.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na https://pomocdrogowa24.rzeszow.pl/aktualnosci/.