Zaznacz stronę

Zakup akumulatora to spory wydatek. Dlatego warto zastanowić się i zadać sobie pytanie, w jakich warunkach użytkujemy nasz samochód, czy jest garażowany itp. To pomoże ustalić oczekiwania przed zakupem.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając akumulator?

Kierowcy zdają sobie sprawę, że akumulator jest jedną z najważniejszym części w samochodzie. W nim gromadzony jest prąd, dzięki któremu auto może ruszyć. Parametry na które warto zwrócić uwagę przed zakupem to z pewnością:

  • pojemność akumulatora – im jest ona większa, tym lepiej, znaczy to, że bateria wystarczy na dłużej, ponieważ więcej prądu może skumulować,
  • prąd rozruchu – im wyższy tym lepiej, łatwiej będzie odpalić auto, szczególnie w zimie; wartości podawane są według różnych norm (np. EN, IEC, DIN) z których trzeba wybrać właściwą,
  • rodzaj akumulatora – najbardziej popularne, dostępne są standardowe elektrolitowe, ale również nowatorskie żelowe, które bardzo dobrze reagują na temperaturę poniżej zera,
  • data produkcji – aby zapewnić akumulatorowi poprawne działanie, musi on być ładowany co najmniej raz na 30 dni. Gdy samochód jest użytkowany, pracujący silnik ładuje akumulator poprzez alternator; natomiast urządzenia stojące na półce w sklepie muszą być ładowane za pomocą prostowników, ale wielu sprzedawców zaniedbuje tą czynność; lepiej wybrać akumulator, który nie jest starszy niż 3 miesiące; sprawdzając datę pamiętajmy, że pierwsza cyfra to rok, następnie litera od A do L, która oznacza miesiąc, na końcu cyfra oznaczająca dzień; gdy mamy dostęp do multimetra, warto sprawdzić napięcie na zaciskach, gdy jest niższe od od 12.5 – 12.6 V produkt nie jest warty zakupu.

Akumulatory używane to Wciąż wysokojakościowe produkty, które stanowią dobrą alternatywę dla nowych, droższych odpowiedników.

Odpowiedni akumulator powinien być dobrany do konkretnego auta. Jego trwałość zagwarantuje dostosowanie parametrów zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. Mogą być lepsze, ale nigdy gorsze. W przypadku aut posiadających system start-stop, wymagany jest specjalny akumulator ECM lub AGM – trzeba mieć na uwadze, że ten drugi jest wrażliwy na przegrzania. Rozwiązaniem może być zamontowanie go np. w bagażniku.

W przygotowaniu artykułu pomógł przedstawiciel sklepu internetowego https://mobilny-akumulator.pl/.